Black-Jack.team Spilleksikon

Blackjack online — spil gratis og lær strategien 2026

Et gratis blackjackbord i browseren, guides til grundlæggende strategi og uafhængige casinoanmeldelser — alt, hvad du skal bruge for at spille klogere og presse husets fordel ned på 0,5%.

178 spiller nu
Gratis træningsbord · Ingen oprettelse · Blackjack betaler 3:2 18+ Spil ansvarligt

Spil blackjack om rigtige penge på de bedste casinoer!

Håndplukket af vores redaktion. Filtrér efter bonustype, betalingsmetode eller minimumsindbetaling, og find det casino, der passer til dig.

Sortér efter
Spinbetter
4.8 / 5
Velkomstbonus
100% op til 1.750 kr.
Min.
100 kr.
PayPal Kort Skrill
Betlabel
4.6 / 5
Velkomstbonus
200 free spins
Min.
100 kr.
PayPal Kort
22Bet
4.5 / 5
Velkomstbonus
150% op til 2.800 kr.
Min.
100 kr.
Kort Skrill Krypto
PlanBet
4.4 / 5
Velkomstbonus
40 kr. uden indbetaling
Min.
50 kr.
PayPal Kort
Supabet
4.2 / 5
Velkomstbonus
100 free spins
Min.
100 kr.
Kort Skrill

Den komplette guide til blackjack online 2026

Blackjack er det spil i casinoet, der er nemmest at slå — med korrekt grundlæggende strategi falder husets fordel til omkring 0,5%, langt under spilleautomater og de fleste andre bordspil. Her på siden finder du det hele: reglerne, grundlæggende strategi, korttælling, de vigtigste varianter og de casinoer, der er dine penge værd.

Start ved det gratis træningsbord ovenfor — det deler fra en rigtig shoe med 6 kortstokke og giver dig hit, stand, double down, split og forsikring, så du kan øve dine beslutninger med virtuelle credits, før du sætter en eneste krone på spil. Dyk derefter ned i vores strategiguides og uafhængige casinoanmeldelser.

Populære blackjack-varianter

Classic Blackjack

Classic Blackjack

★ 4.8/5
RTP: 99.50%
European Blackjack

European Blackjack

★ 4.7/5
RTP: 99.60%
Atlantic City Blackjack

Atlantic City Blackjack

★ 4.6/5
RTP: 99.65%
Vegas Strip Blackjack

Vegas Strip Blackjack

★ 4.6/5
RTP: 99.65%

Sådan spiller du · 5 enkle trin

1

Placér din indsats

Læg din indsats, før der bliver givet kort — sæt jetoner for det beløb, du vil risikere.

2

Få dine kort

Du og dealeren får to kort hver. Begge dine ligger med billedsiden op, mens det ene af dealerens kort er skjult.

3

Tæl din sum

Talkort tæller deres pålydende, billedkort tæller 10, og et es tæller 1 eller 11. Målet er 21 uden at gå over.

4

Træf dit valg

Hit for at tage et kort mere, stand for at stå, double down for ét kort mere til dobbelt indsats, eller split et par.

5

Dealeren spiller

Dealeren trækker kort op til 17 og står. Slår du dealeren uden at gå bust, vinder du — og en blackjack betaler 3:2.

Blackjack — gratis træningsbord
Saldo1,000
Indsats0
Dealer
··
Dig
··
Placér din indsats for at starte
6 kortstokke · dealeren står på 17 · blackjack betaler 3:2
Træningsbord kun med virtuelle credits. Ingen rigtige penge, ingen udbetalinger.

Prøv live blackjack med rigtige dealere

HD-streaming, rigtige kort og chat med dealeren.

Blackjack regler

Uanset variant er målet det samme — at nå 21 eller komme så tæt på som muligt uden at gå over. Den ideelle hånd er en blackjack: 21 på kun to kort, altså et es plus et hvilket som helst kort til 10. Grundreglerne er ens ved alle borde, mens detaljerne i de enkelte versioner er gennemgået på siden om blackjack regler.

Kortenes værdi

Hvad du vinder eller taber, afgøres af de kort, dealeren giver dig — og dealeren trækker selv kort.

KortVærdi
Es1 eller 11 (du vælger)
Konge, dame, knægt10
Talkortpålydende værdi

Den bedste hånd er en blackjack: almindelige 21 er en anelse mindre værd end 21 på to kort (et kort til 10 plus et es). Du kan også nå 21 med tre eller fire kort — stadig et godt resultat, men det taber til en ægte blackjack på to kort.

Sådan forløber en runde

Hver runde begynder med, at alle spillere får to kort — færre giver ingen mening. Dealeren får det samme; forskellige borde bruger forskelligt antal kortstokke, og ved nogle bliver kortene givet med billedsiden op (hvilket gør det lettere at tælle kort).

Spillerens valg

Med to kort på hånden vælger du dit næste træk ud fra din sum:

  • Stand (stå) — du tager ikke flere kort; de andre spillere kan fortsætte, som de vil;
  • Hit (tag et kort) — du beder om et kort mere (og flere, hvis det er nødvendigt), når din sum er lav;
  • Split — har du to ens kort, fordobler du indsatsen og spiller dem som to separate hænder;
  • Double down — på to vilkårlige kort fordobler du indsatsen og får derefter præcis ét kort mere;
  • Forsikring — når dealeren viser et es, kan du placere en sidebet på, at dealeren har blackjack (findes ikke i varianter med åbne kort);
  • Surrender — du trækker dig frivilligt fra runden og får halvdelen af din indsats tilbage (findes heller ikke i varianter med åbne kort).

Når alle spillere har valgt at stå, vendes kortene.

Sådan spiller dealeren

På de fleste casinoer følger dealeren en fast regel: der trækkes kort, til summen er mindst 17, og så stopper dealeren. I varianter med hole card viser dealeren sit første kort med det samme, så spillerne kan træffe en velovervejet beslutning om forsikring.

Afregning af runden

Når alle står, vendes hænderne. En spiller med en naturlig blackjack vinder altid, medmindre dealeren også har en. Bust — enhver sum over 21 — er et automatisk tab. Når både spiller og dealer har 21, slår en blackjack på to kort 21 på tre eller fire kort. Ved forskellige summer vinder den hånd, der er tættest på 21. Ved lige summer er det push — du får din indsats tilbage.

Blackjack ordliste

  • Grundlæggende strategi — kun at spille de træk, der matematisk er de bedste for netop din hånd mod dealerens upcard;
  • Buy-in — køb af jetoner for at spille, reelt den obligatoriske indsats for en plads ved bordet1;
  • Blackjack — både navnet på spillet og 21 på dine to første kort (et es plus et kort til 10); de fleste steder betaler en naturlig blackjack 3:22;
  • Dealer, også kaldet croupier — værten: blander og giver kort, spiller sin egen hånd og er alle spilleres eneste modstander;
  • Stand — beslutningen om ikke at tage flere kort i runden;
  • Hit — en anmodning om et kort mere; ved fysiske borde kan du endda give tegn ved at banke på bordet;
  • Kortstok — de kort, der er i spil, som regel 523 (jokere bruges ikke);
  • Blød hånd — en hånd med et es, der tæller som 11: ville næste kort få dig til at gå bust, tæller esset bare som 1, så du kan tage ét kort mere uden risiko for at gå bust;
  • Surrender — at forlade runden, før resultatet er afgjort, og få halvdelen af indsatsen tilbage;
  • Bust — enhver hånd på 22 eller mere, et automatisk tab;
  • Korttælling — en lovlig, men uvelkommen4 taktik, hvor du holder styr på de kort, der allerede er givet: når shoen er rig på esser og tiere, tipper oddsene til spillerens fordel;
  • Husets fordel — casinoets matematisk beregnede fordel, den gennemsnitlige andel5 af de satsede penge, der ender som casinoets overskud;
  • Split — på to ens kort fordobles indsatsen, og kortene spilles som to hænder;
  • Hånd — dine kort, hvis sum du forsøger at komme så tæt på 21 som muligt uden at gå over;
  • Forsikring — en sidebet på halvdelen af din hovedindsats om, at dealeren har blackjack, som tages, når dealeren viser et es6;
  • Hård hånd — en hånd uden es, eller en, hvor esset kun kan tælle som 1;
  • Es — det eneste kort med to værdier (1 eller 11), uundværligt for en blackjack på to kort;
  • Double — et træk på to kort, hvorefter dealeren giver dig præcis ét kort mere;
  • Jeton — en spillemønt med en reel pengeværdi: i blackjack spiller du med jetoner, som du veksler kontanter til ved buy-in.

En komplet gennemgang af alle begreber finder du i vores blackjack ordliste.

Blackjack varianter

Blackjack findes i mange varianter: de ser måske kun en smule forskellige ud, men forskellene påvirker altid, hvordan en hånd spilles — og nogle gange også, hvilken taktik du vælger. Herunder finder du de mest udbredte borde og et par stykker, du kan prøve gratis med det samme.

Flere blackjack-varianter

Single Deck Blackjack

Single Deck Blackjack

★ 4.9/5
RTP: 99.80%
Double Exposure

Double Exposure

★ 4.5/5
RTP: 99.30%
Blackjack Switch

Blackjack Switch

★ 4.5/5
RTP: 99.40%
Spanish 21

Spanish 21

★ 4.4/5
RTP: 99.40%

Live

Live blackjack er ikke et særskilt regelsæt, men en måde at afvikle spillet på: ingen tilfældighedsgenerator, bare en rigtig dealer, der giver fysiske kort i et studie. Spillerne følger med via en live videostream, der giver fornemmelsen af at sidde i et landbaseret casino. Formatet er populært netop på grund af den realisme.

Klassisk

Den klassiske variant spilles som regel med seks eller otte kortstokke med 52 kort (uden jokere). Dealeren har ingen valgfrihed i, hvordan hånden spilles: der skal trækkes på 16 eller mindre og stås på hård 17 eller mere. Kun blød 17 varierer — ved et S17-bord står dealeren, ved et H17-bord tager dealeren et kort mere.

Pontoon

Her kan en hånd ikke være mindre værd end 15, men spillerne må ikke bare splitte, men også re-splitte. En særlig regel: den højeste hånd er en pontoon (et es plus et kort til 10), og lige under den kommer five-card trick — fem kort med en sum på højst 21 — som betaler 2:1.

Vegas Strip

Spilles med fire kortstokke; dealeren stopper, så snart summen når 17. Du kan splitte op til fire hænder pr. spiller.

Europæisk

Dealeren tager først sit andet kort, når alle spillere er færdige. Får dealeren blackjack, taber spillerne efter standardreglen også de ekstra indsatser fra doubles og splits — kun nogle borde giver dem tilbage.

Switch

En variant, hvor du har to hænder på én gang: de øverste kort kan byttes mellem dem — forudsat at du fordobler din indsats.

Perfect Pairs

Grundlæggende klassisk blackjack med en ekstra indsats: du kan satse på, at dine to første kort bliver et par.

Atlantic City

Klassiske regler med otte kortstokke. Du kan splitte op til fire hænder; esser må splittes én gang med ét kort til hvert og uden re-split.

RTP og husets fordel for hver variant

RTP (Return to Player, tilbagebetalingsprocent) er den andel af de satsede penge, der i gennemsnit går tilbage til spillerne som gevinster. Tallene i tabellen rammer du kun på den lange bane: en enkelt session kan gå både godt og skidt. Husets fordel og RTP giver altid 100% tilsammen.

Blackjack-variantHusets fordelRTP
Single Deck Blackjack0,20%99,80%
Vegas Strip Blackjack0,35%99,65%
Atlantic City Blackjack0,35%99,65%
Bonus Blackjack0,39%99,61%
Blackjack Surrender0,39%99,61%
Europæisk0,40%99,60%
High Streak Blackjack0,42%99,58%
Klassisk0,50%99,50%
Switch Blackjack0,60%99,40%
Spanish 210,60%99,40%
Double Exposure0,70%99,30%

Nogle spiludviklere og casinoer sænker i al stilhed RTP’en på en blackjacktitel i forhold til de samme regler offline — læs altid regelkortet først.

Rigtige penge eller gratis spil

RNG-varianter har som regel en demotilstand — du kan spille med virtuelle credits, som casinoet deler ud af uden begrænsning. Live blackjack har ingen gratis version.

Rigtige pengeDemotilstand
Fordelerigtige gevinster på spil;
adgang til bonusser og kampagner
ingen risiko for dine penge;
perfekt til træning;
ofte uden oprettelse
Ulemperrisiko for at miste dine egne penge;
spillet kan være vanedannende
gevinster kan ikke udbetales;
ingen bonusser

Er du ny i blackjack eller i en bestemt variant, så start med gratis spil; når du har fået lidt erfaring, kan du gå videre til indsatser med rigtige penge.

Blackjack strategi, værktøjer og styring af bankroll

Grundlæggende strategi er et skema, der viser dig det optimale træk for din hånd mod dealerens upcard. Erfarne spillere kan det udenad, men det konkrete regelsæt betyder også noget. Som nybegynder bør du starte med klassiske (amerikanske) regler og grundlæggende strategi. Et par tips ud over skemaet:

  • forsikring giver et dårligt afkast — spring den helst over;
  • med en stærk hånd (10–11 point, mens dealeren viser 2 til 6) bør du double down — en gevinst er sandsynlig, så udnyt situationen fuldt ud;
  • nogle par er værd at splitte: to ottere giver kun 16 med stor risiko for bust, mens de hver for sig har en chance for en god hånd; to kort til 10 skal du derimod aldrig splitte — 20 vinder i forvejen de fleste hænder.

Før du spiller, så lær værktøjerne (de mulige træk) i netop din version at kende — det er præcis det, demotilstanden er til: ved et gratis bord ser du tydeligt, hvor hvert træk fører hen. Når du spiller om rigtige penge, koster et følelsesbetonet træk eller et fejlklik dig penge. Hold også øje med detaljerne i reglerne: det er til din fordel, når double efter split er tilladt, og når dealeren står på blød 17.

God styring af din bankroll betyder, at du deler dine penge op i mange grundindsatser — så kan du klare en lang stime af tab og, når det er nødvendigt, doble og splitte i alle de hænder, reglerne tillader. Du kan fastsætte din indsats efter et bankroll-system, for eksempel ved at hæve indsatsen efter et tab for at vinde det tilbage (som i Martingale) — men husk, at intet system af den slags slipper uden om casinoets matematiske fordel.

Bedste blackjack casinoer: gennemtestede sider i 2026

Der er snesevis af casinoer, hvor du kan spille blackjack, men din opgave er at vælge det, hvor vilkårene faktisk er til spillerens fordel. Den vigtigste faktor er ikke velkomstbonussen — det er udbetalingen på en naturlig blackjack. Det her vurderer vi, før vi anbefaler et casino:

  • Licens — en dansk licens fra Spillemyndigheden betyder, at dine interesser er beskyttet af myndighederne; som minimum bør siden have en anerkendt offshore-licens (for eksempel fra Curaçao eller Anjouan).
  • Udbetalingshastighed — de bedste casinoer gennemfører udbetalinger til e-wallets og krypto inden for 15 minutter, mens kort og bankoverførsler stadig kan betyde 1–3 bankdages ventetid.
  • Udvalg af borde — nogle casinoer satser næsten udelukkende på spilleautomater og har kun et symbolsk blackjackbord eller to.
  • Udbetaling 3:2 eller 6:5 — det er her, det afgøres. En naturlig blackjack skal betale 3:2 (du vinder 150 kr. på en indsats på 100 kr.). Flere og flere borde skifter i al stilhed til 6:5 (kun 120 kr. på samme hånd), hvilket næsten firdobler husets fordel. Undgå 6:5-borde — et casino fyldt med dem fortæller dig alt om, hvordan det behandler sine spillere.

På denne side finder du kun casinoer, der består disse tjek og har rigtige 3:2-borde.

Sådan vælger vi casinoer: vores bedømmelsesmetode

Alle casinoer påstår, at de er de bedste, men det kan de ikke alle være. Vi rangerer casinoerne efter objektive kriterier, der er specifikke for blackjack, i stedet for flotte markedsføringsløfter:

  • Licensen og dens tyngde — en tilladelse fra en streng myndighed (MGA, UKGC) vægter højere end en ren offshore-licens.
  • Husets fordel med de regler, der rent faktisk tilbydes — om dealeren står på blød 17, antallet af kortstokke, og om du må doble efter split og bruge surrender. Hver regel flytter fordelen7.
  • Adgang til 3:2-udbetaling — borde, der betaler 6:5, trækker hårdt ned i vores bedømmelse.
  • RTP og certificering — det langsigtede afkast på de tilbudte spil, verificeret af uafhængige testlaboratorier8.
  • Udbetalingshastighed og kundeservice på dit sprog, helst døgnet rundt.

Vores bedømmelse er en genvej: den sparer dig for at finde ud af på den hårde måde, at en sides eneste blackjackbord betaler 6:5. Den fulde gennemgang af vores kriterier finder du på siden om, hvordan vi bedømmer casinoer.

Velkomstbonusser: hold øje med gennemspilskrav og spilvægtning

En lækker velkomstbonus er ofte det, der afgør sagen for nye spillere — men som blackjackspiller bør du se ekstra kritisk på den, for blackjack hjælper sjældent med at spille den igennem. Vurder alle sider af tilbuddet, ikke kun det store tal.

Gennemspilskravet9 er det antal gange, du skal spille bonussen igennem, før noget af den kan udbetales. En bonus på 1.000 kr. med et gennemspilskrav på ×40 betyder 40.000 kr. i gyldige indsatser. Overskrider du fristen i reglerne — ofte 7 dage — bortfalder både bonussen og eventuelle gevinster fra den.

Fælden, der er særlig for vores spil: spilvægtning. Spilleautomater tæller som regel 100% med i gennemspilningen, men blackjack bidrager typisk kun med 0–10% og kun undtagelsesvis op til 20%. Med en vægtning på 10% vokser det samme krav på 40.000 kr. til 400.000 kr. i blackjackindsatser. Nogle casinoer udelukker blackjack helt fra bonusspil eller sætter et loft over din maksimale indsats, mens bonussen er aktiv.

Hvad et gennemspilskrav på ×30, ×40 og ×50 betyder i praksis

Gennemspilskravet viser, hvor mange gange du skal spille gaven igennem, før du kan hæve bonussaldoen. Her er eksempler for en bonus på 1.000 kr. efter multiplikator — og hvordan det samme mål ser ud, når en typisk blackjackvægtning på 10% lægges oveni:

  • ×30 i gennemspilskrav: 1.000 kr. × 30 = 30.000 kr. i indsatser på spilleautomater eller omkring 300.000 kr. i blackjackindsatser;
  • ×40 i gennemspilskrav: 1.000 kr. × 40 = 40.000 kr. i indsatser på spilleautomater eller omkring 400.000 kr. i blackjackindsatser;
  • ×50 i gennemspilskrav: 1.000 kr. × 50 = 50.000 kr. i indsatser på spilleautomater eller omkring 500.000 kr. i blackjackindsatser.

Den ærlige konklusion: en “blackjackbonus” er tit en slotbonus i forklædning. Spiller du primært blackjack, er en mindre bonus med fair vægtning — eller ingen bonus og en ren bankroll — som regel bedre end et kæmpe tilbud, du realistisk aldrig kan spille igennem.

Bonusser og sådan vælger du casino

Bonusprogrammet vejer tungt, når du vælger side, men gå efter de reelle gennemspilsvilkår frem for det største tal i overskriften:

  • kan bonussen spilles igennem på blackjack — spoiler: på live blackjack kan den som regel slet ikke, eller kun med reduceret vægtning10, så du bliver nødt til at spille ved RNG-borde;
  • hvor højt er gennemspilskravet — gaven skal spilles igennem et bestemt antal gange før udbetaling: ×30–40 er stadig acceptabelt, mens ×45 og derover højst sandsynligt betyder, at du aldrig får omsat bonussen til rigtige penge (hos casinoer med dansk licens må kravet højst være ×10);
  • hvor lang tid du får til at spille den igennem — under 7 dage (standarden for en velkomstbonus), og du risikerer simpelthen ikke at nå det.

Bonussen er ikke det eneste, du skal vurdere, når du vælger et casino. Tjek som minimum også et par andre ting:

  • licens — gyldig på den dag, du spiller; ved licenser som Kahnawake, Anjouan og endda Curaçao er du i høj grad overladt til operatørens gode vilje;
  • omdømme — roser neutrale fora et casino mere, end de kritiserer det, stiger dine chancer for at få dine gevinster udbetalt fuldt og til tiden;
  • praktiske betalinger — casinoet bør understøtte de metoder, du faktisk bruger, og både indbetalinger og udbetalinger bør gå så hurtigt som muligt (helst med det samme) og uden gebyrer;
  • sprog — vælg sider med en fuldt oversat brugerflade og kundeservice på dit sprog.

Og glem ikke et bredt udvalg af borde: når du nu læser en side, der handler om blackjack, så vælg et casino, der tilbyder både live blackjack og RNG (inklusive demotilstand) med forskellige regler. Hvordan vi præcist vægter disse faktorer, kan du læse på siden om, hvordan vi bedømmer casinoer. Og uanset hvor godt bordet er, så hold styr på dit budget og spil ansvarligt.

Ofte stillede spørgsmål

Findes der en sikker strategi, der altid vinder i blackjack?
I alle former for spil afhænger udfaldet først og fremmest af held, men i blackjack bestemmer du selv, om det er værd at tage en større risiko, eller om du hellere skal stå. Grundlæggende strategi peger på de træk, der forbedrer dine odds, men den giver ingen garanti for, at du vinder.
Er RNG-blackjack fair?
Seriøse casinoer og spiludviklere får deres algoritmer certificeret af uafhængige testhuse — eCOGRA, GLI og iTech Labs. Hvert spil køres titusindvis og nogle gange op til en million gange for at bekræfte, at resultaterne er helt tilfældige og uforudsigelige.
Skal jeg betale skat af gevinster fra blackjack på online casinoer?
Gevinster fra casinoer med licens i Danmark eller et andet EU/EØS-land er skattefri for dig som spiller. Vinder du derimod på et casino uden for EU/EØS, kan gevinsten være skattepligtig, og så er det dig selv, der skal oplyse den til Skattestyrelsen.
Hvad er minimumsindsatsen i blackjack?
Der findes ikke ét fast beløb — det afhænger af bordet og casinoets regler. Som tommelfingerregel kan du regne med en minimumsindsats på et sted mellem 10 og 50 kr.
Kan jeg spille blackjack online uden at oprette en konto?
Ja, men demotilstand findes kun til RNG-blackjack. Live blackjack med en rigtig dealer har aldrig en gratis version.
Hvorfor kræver mit casino, at jeg bliver verificeret?
Et ansvarligt casino skal som minimum holde mindreårige ude. Når du bekræfter din identitet, dokumenterer du, at du spiller inden for lovens rammer.
Kan jeg spille blackjack online med kryptovaluta?
Som regel ja, men det afhænger af casinoet: nogle tilbyder en konto i krypto, andre kun en saldo i almindelig valuta, som du kan fylde op med krypto (med automatisk omregning), og enkelte arbejder stadig kun med almindelig valuta.
Hvorfor er blackjack så populært?
Reglerne i klassisk blackjack er så enkle, at man kan forklare dem for en nybegynder på et minut, og alligevel afhænger udfaldet ikke kun af held, men også af de beslutninger, spilleren træffer.

Fodnoter

  1. Et buy-in er ikke bindende: Du kan til enhver tid forlade bordet og veksle dine jetoner tilbage til kontanter. ↩
  2. Med en indsats på 100 kr. får du 150 kr. i gevinst plus din indsats — 250 kr. i alt. ↩
  3. Spillet kan gives fra en enkelt kortstok eller fra flere — for eksempel fire eller endda otte. ↩
  4. Mange spillesteder forbyder ikke korttælling direkte, men de ser skævt til det og kan under et eller andet påskud flytte en tydeligt dygtig spiller væk fra bordet. ↩
  5. Afhængigt af reglerne og det enkelte casino ligger husets fordel i blackjack på cirka 0,2% til 5% af de penge, der satses. ↩
  6. Hvis dealeren faktisk vender en blackjack, udbetaler forsikringen 2:1; ved alle andre udfald taber forsikringsindsatsen. ↩
  7. Husets fordel (house edge) — casinoets indbyggede matematiske fordel, altså den andel af hver indsats, det regner med at beholde på lang sigt. Med grundlæggende strategi og gode 3:2-regler er husets fordel i blackjack omkring 0,5%; ændres udbetalingen for en naturlig blackjack til 6:5, stiger den med cirka 1,4 procentpoint. ↩
  8. RTP (Return to Player) — den teoretiske andel af indsatserne, der på lang sigt går tilbage til spillerne, altså spejlbilledet af husets fordel. En RTP på 99,5% svarer til en husets fordel på 0,5%: Af hver 1.000 kr., der satses, kommer der i snit omkring 995 kr. tilbage. ↩
  9. Gennemspilskrav (wagering) — kravet om at spille bonusbeløbet igennem et bestemt antal gange, før du kan hæve. Et gennemspilskrav på ×40 på en bonus på 1.000 kr. betyder 40.000 kr. i samlede indsatser — og langt mere, hvis blackjack kun tæller 10% med i kravet. ↩
  10. Typisk tæller kun 0–10% af de penge, du satser på blackjack, med i gennemspilningen af en bonus – undtagelsesvis op til 20%. ↩

Vælg sprog

13 sprog · du bliver på denne side